Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Χάρης Προβολή Ανάρτησης
ΝΟΚ, άρθρο 4, §5:
"Αυθαίρετη και κατεδαφιστέα είναι κάθε κατασκευή που εκτελείται ή έχει εκτελεστεί:
α) χωρίς οικοδομική άδεια ή άδεια δόμησης ή έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας ή έγγραφη ενημέρωση, όπως ορίζονται στο παρόν άρθρο,
β) καθΆ υπέρβαση της οικοδομικής άδειας ή της άδειας δόμησης,
γ) με βάση άδεια που ανακλήθηκε ή ακυρώθηκε και
δ) κατά παράβαση γενικών ή ειδικών διατάξεων και των μέγιστων ανοχών όπως αυτές καθορίζονται.
"

Άντε και αναφέρεται στο διάγραμμα κάλυψης της άδειας του 2002 που αφορά άλλο κτίσμα.
Τι είναι αυτό; Οικοδομική άδεια και για το διώροφο κτήριο κατοικίας και την ισόγεια αποθήκη;
Κατά τη γνώμη μου όχι.
Άρα είναι αυθαίρετο.
Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου ως προς τη σκέψη σου. Είμαι σίγουρος για την αυθαιρεσία των κτισμάτων.
Αλλά τελικά τι καλούμαστε να βεβαιώσουμε ως μηχανικοί? Το σύννομο της αδείας ή τις υπερβάσεις ως προς αυτήν. Θεωρώ το δεύτερο. Στη περίπτωση του φίλου μας εφόσον στην άδεια του 2002 αποτυπώνονται και υπολογίζονται όπως είπε και ο ισόγειος όροφος και η αποθήκη θεωρώ ότι τα παίρνει ως δεδομένα.
Προσοχή όμως: Αυτό όμως που θα εξέταζα είναι αν συμπίπτουν τα περιγράμματα και η θέση των κτισμάτων του ΔΚ του 2002 με την πραγματικότητα. Γιατί αν όχι τότε σίγουρα τα πραγματοποιηθέντα κτίσματα είναι αυθαίρετα.
Άρα θα επιμείνω στη αρχική μου σκέψη ότι η βασική αυθαιρεσία είναι ο πραγματοποιηθέν α' όροφος.
Και κατά τη γνώμη μου αυτός που πιθανόν να εκτεθεί ανεπανόρθωτα είναι μόνο ο υπάλληλος του Πολεοδομικού Γραφείου που εξέδωσε την άδεια του '02. Δεν νομίζω όμως στην Ελλάδα που ζούμε.